Members in the Media
From: Polskie Radio

Dlaczego czerwony to ostrzeżenie? Winna ewolucja

Polskie Radio:

Traktowanie przez ludzi czerwieni jako koloru ostrzegającego o niebezpieczeństwie może mieć podłoże ewolucyjne – informują naukowcy na stronie “Psychological Science”.

Czerwony kolor sygnalizuje niebezpieczeństwo, ale również dominację. Ale to nie tylko kulturowy zwyczaj. Stoi za tym biologia.

Podczas olimpiady w 2004 roku prowadzono badania, z których wynikło, że zapaśnicy w czerwieni częściej wygrywali z niebieskimi. Jak się okazuje, czerwień działa nie tylko na ludzi. Czerwonego koloru boją się małpy, kojarząc go z zagrożeniem.

Read more: Polskie Radio

More of our Members in the Media >


APS regularly opens certain online articles for discussion on our website. Effective February 2021, you must be a logged-in APS member to post comments. By posting a comment, you agree to our Community Guidelines and the display of your profile information, including your name and affiliation. Any opinions, findings, conclusions, or recommendations present in article comments are those of the writers and do not necessarily reflect the views of APS or the article’s author. For more information, please see our Community Guidelines.

Please login with your APS account to comment.